Fotowoltaika to zamienianie energii słonecznej w prąd

fotowoltaika

Fotowoltaika to najprościej mówiąc: pozyskiwanie energii ze słońca. A jeszcze prościej: energia słoneczna zamieniana jest w prąd elektryczny. W dobie poszukiwania odnawialnych źródeł energii wykorzystanie potęgi słońca wydaje się być  strzałem w dziesiątkę. Coraz więcej inżynierów w swoich projektach budynków planuje pozyskiwanie energii ze słońca, nawet jeśli miało by ono być tylko uzupełnieniem dla tradycyjnych rozwiązań.

Jak pozyskujemy energię ze słońca?

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o panelach solarnych. To właśnie dzięki nim przeprowadzany jest proces fotowoltaiczny, który dostarcza energię. Ogromne panele słoneczne produkują prąd dla wielkich zakładów przemysłowych. Jednak jeśli zastanowimy się chwilę, to samo rozwiązanie, tylko w skali mikro zachodzi chociażby w naszych solarnych lampkach ogrodowych. Energia ze słońca zebrana przez nie w dzień, wieczorem pozwala im świecić. Fotowoltaika jest wykorzystywana również w budowie nowoczesnych, tzw. pasywnych domów. W dużej mierze korzystają one z energii słonecznej, co owocuje chociażby niższymi rachunkami za prąd.

Czy warto jest inwestować w drogie panele słoneczne?

Zdecydowanie warto. Zarówno w skali domu jednorodzinnego, jak i w skali wielkich przedsiębiorstw. Właściciele domów pasywnych chociaż narzekają na większy koszt budowy, szybko zbierają plony ze swojej decyzji w postaci wielokrotnie niższych rachunków za prąd czy ogrzewanie. Surowce naturalne nie są odnawialne i kiedyś się skończą, ludzkość nie powinna więc być od nich tak bardzo uzależniona. Gdy zacznie kończyć się ropa naftowa czy gaz ziemny, wielkie korporacje staną przed ogromnym problemem. Rozwiązaniem może być właśnie udoskonalanie metod pobierania energii z odnawialnych źródeł. Należy również pamiętać, że pozyskiwanie naturalnej energii nie zanieczyszcza tak środowiska, jak kopalnie i odwierty.