Dlaczego profesjonalna instalacja kotła jest tak istota

Instalacja kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna staje się powoli standardem w nowoczesnych instalacjach grzewczych oraz instalacjach, które poddaje się modernizacji. Poprawnie zainstalowany i działający kocioł kondensacyjny jest gwarancją tego, że instalacja centralnego ogrzewania będzie wydajna. Aby kocioł służył nam bezawaryjnie przez lata, należy zapewnić mu odpowiednie warunki pracy. Warto przyjrzeć się temu problemowi bliżej.

Podłączenie kotła

Instalacja kotłów kondensacyjnych musi być wykonana przez uprawnionego instalatora. Najlepiej do tego celu zatrudnić specjalistę z firmy o dużym doświadczeniu. Kotły kondensacyjne nie wymagają komina. Mają zamkniętą komorę spalania i wymuszony przepływ spalin. Jeśli producent danego kotła zezwala na to, wylot spali można ułożyć w prawie poziomej pozycji. Spadek przewodu powinien się chylić ku kotłowi, by kondensat, który może w nim powstać kierował się do kotła, a nie za budynek. W kotłach w domach jednorodzinnych trzeba pamiętać o podłączeniu ich do kanalizacji, jednak przewodem innym niż stalowy. Kondensat dzięki temu trafia prosto do kanalizacji.

Nie wiem, co wybrać

Jeśli nie wiesz, jaki kocioł wybrać dla swojego domu lub biznesu, warto poradzić się doświadczonej firmy instalatorskiej już na etapie jego zakupu. Specjaliści wezmą pod uwagę konstrukcję wymiennika, rodzaj zamontowanego w danym domu ogrzewania i oczywiście – parametry domu. Jak w przypadku wielu innych produktów, warto zainwestować w produkt wysokiej jakości, który posłuży Ci przez lata. Serwisowanie kotłów jest dość kosztowne, dlatego zakup tańszego, mniej wytrzymałego kotła może być złudną oszczędnością. Pamiętajmy, że kondensat jest substancją dość agresywną i ma destrukcyjny wpływ na komorę. Podczas eksploatacji ważne jest coroczne czyszczenie kotła, a zaniedbanie tego obowiązku może spowodować konieczność wymiany komory spalania. Nawet o najbardziej nowoczesny koły należy więc dbać.