Nowoczesne rozwiązania w domach jednorodzinnych

Nowoczesne rozwiązania w domach

Osoby budujące domy jednorodzinne często szukają oszczędności na ich wykonaniu. Czasami oszczędności te są złudne. Jeśli budowę domu poprowadzi ekipa, która nie interesuje się nowymi technologiami, prawdopodobnie postawi ona dom taniej, jednak jego późniejsze użytkowanie może wiązać się z wysokimi rachunkami. Dlaczego lepiej jest powierzyć budowę domu specjalistom, którzy doskonale orientują się w nowoczesnych rozwiązaniach?

Pompy ciepła, fotowoltaika, rekuperacja

Budowa domów jednorodzinnych wygląda obecnie zupełnie inaczej, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Z zachodu dotarło do nas wiele rozwiązań, które sprawiają, że dom jest bardzo ekonomiczny w użytkowaniu, a do tego… ekologiczny! Nowoczesne domy buduje się tak, by potrzeba było jak najmniej energii do ich ogrzania. Ciepło nie ucieka z nich wraz ze zużytym powietrzem. Do ogrzewania domu wykorzystuje się w miarę możliwości potęgę Matki Natury. Panele fotowoltaiczne, kiedyś widywane tyko na bardzo luksusowych domach, obecnie powoli stają się standardem. Coraz więcej osób budujących domy decyduje się też na zainstalowanie w nich pompy ciepła, która dosłownie „przepompowuje” ciepło z powierza czy ziemi do domu, nawet wtedy, gdy na dworze jest chłodno. Te wszystkie rozwiązania mają na celu maksymalnie obniżenie kosztów użytkowania domu. To właśnie rachunki za ogrzewanie są największą zmorą ich właścicieli.

Domy pasywne

Co ciekawe, dom jednorodzinny da się wybudować tak, by samo rozplanowanie pokoi sprzyjało energooszczędności. Dom wygląda oczywiście jak zwykły dom, jednak pomieszczenia w nim pogrupowane są od tych najbardziej wymagających ciepła jak salon czy sypialnia, aż do tych najzimniejszych – spiżarni czy pomieszczeń gospodarczych. Dzięki takiemu zaplanowaniu pokoi nie trzeba równomiernie ogrzewać całego domu. Pomieszczenia, z których korzystamy rzadziej, mogą mieć temperaturę o kilka stopni niższą niż np. salon. Jeśli w tak zaplanowanym domu zainstalujemy również wyżej wymienione urządzenia możemy być pewni, że inwestycja zwróci nam się bardzo szybko w rachunkach za ogrzewanie.