Realizacje - Archiwum

Dlaczego pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne?

Instalacja pomp ciepła w nowobudowanych domach staje się coraz bardziej popularna. Osoby, które nie chcą by sporą cześć ich domowego budżetu pożerały rachunki za ogrzewanie wolą zainwestować w dobrą pompę ciepła już na etapie budowy i cierpliwie czekać, aż zakup zwróci się podczas kilku pierwszych sezonów grzewczych. Jak działają pompy ciepła i dlaczego stały się takim hitem?

Energia odnawialna

Pompa ciepła, najprościej mówiąc, pobiera ciepło z ziemi lub powietrza i przepompowuje je do domu. Urządzenie wymaga oczywiście do działania odrobinę zwykłej energii, jednak są to nieporównywalnie mniejsze ilości, niż gdybyśmy mieli za jej pomocą ogrzać cały dom. Urządzenie można podłączyć również tak, by ogrzewało wodę w domu. Pompa wbrew pozorom nie wymaga, aby na zewnątrz było bardzo ciepło. Radzi sobie ona świetnie z odzyskiem ciepła z gruntu nawet w zimie. Ta metoda ogrzewania robi się tak popularna, że na jej podstawie powstają pompy o innym przeznaczeniu, na przykład do ogrzewania wody w ogrodowym basenie. Dla wielu osób znaczenie ma również to, że pompa jest urządzeniem ekologicznym. Korzysta z odnawialnych źródeł energii, wiec jest rozwiązaniem przyszłościowym.

Eko dom

Pompy ciepła najczęściej są tylko jednym z elementów, który sprawia, że dom jest energooszczędny i ekologiczny. Przeważnie poza pompą właściciele inwestują w inne rozwiązania, które umożliwiają pobór energii  odnawialnych źródeł. Bardzo modne jest też zakładanie paneli fotowoltaicznych na dachu domu. Niewiele osób jednak wie, że niekoniecznie muszą być one montowane właśnie w tym miejscu. Panele równie dobrze można umieścić na ziemi lub specjalnie do tego celu zbudowanej wiacie. Część właścicieli domów decyduje się na przydomową elektrownię wiatrową, jeszcze inni modernizują swoje domy tak, by oszczędzać w nich ciepło. Dzięki zastosowaniu nowych technologii domy stają się tańsze w utrzymaniu, właściciele uniezależniają się od dostawców gazu i prądu, a środowisko naturalne jest lepiej chronione.

Własna studnia głębinowa

Własna studnia głębinowa to bardzo praktyczna rzecz. Po pierwsze, daje nam ona dostęp do nieskazitelnie czystej wody, której możemy używać na co dzień. Po drugie, częściowo uniezależnia nas ona od dostaw z kanalizacji. Jest to szczególnie istotne w miejscach, gdzie z różnych powodów zdarzają się przerwy w dostawie wody. Studia głębinowa nie powinna być jedynym źródłem wody dla domu, gdyż wody gruntowe potrafią być niezwykle kapryśne. Czy każdy może pozwolić sobie na własną studnię?

Dokładne badania gruntu

Wiercenie studni głębinowej poprzedzone jest zawsze dokładnymi badaniami geologicznymi. Najpierw geolog musi wykonać odwierty próbne i ustalić, gdzie na naszej posesji znajdują wody gruntowe. Jeśli zaczniemy wiercić bez badań może okazać się, że odwiert będzie musiał być bardzo głęboki, zanim dotrzemy do warstwy wodonośnej, a co za tym idzie, bardzo kosztowny. Badania pomagają również ocenić wydajność danej warstwy, nie okaże się więc, że wyczerpie się ona po miesiącu użytkowania. Badania gruntu przydają się również na potem, w razie, gdybyśmy chcieli na naszej posesji instalować np. przydomową oczyszczalnię ścieków. Mogą wręcz być zbawienne, jeśli na danej posesji chcemy dopiero budować dom i okaże się, że wody gruntowe są bardzo wysoko. Gdy to wiemy, do budowy domu można zastosować specjalne techniki, które zapobiegną jego zalewaniu lub podmywaniu fundamentów.

Budowa studni

Budowę studni również zleca się profesjonalnej firmie. Odwiert to nie wszystko. Konieczna jest budowa pompowni i systemu rur, które doprowadzą wodę do domu. Jest wiele możliwości użytkowania wody głębinowej. Możemy korzystać z niej z oddzielnego kranu, lub poprosić techników, by mieszała się ona z wodą z kanalizacji. Mieszanie następuje w specjalnej komorze i można je wyłączyć w razie gdyby z wodą gruntową głębinową działo się coś złego. Budowa studni przeważnie wiąże się z przyjazdem na naszą posesję ciężkiego sprzętu budowlanego, dlatego należy liczyć się z tym, że nasz ogród może nieco ucierpieć tam, gdzie maszyny będą wykonywały swoją pracę.

Budowa własnego domu, czy zakup już stojącego?

Własny dom jest marzeniem wielu osób. Na rynku dostępnych jest wiele nieruchomości, wybudowanych przez osoby prywatne, które z jakiegoś powodu chcą je sprzedać, a także domy w osiedlach domków jednorodzinnych, oferowane przez deweloperów. Duża liczba osób decyduje się jednak na zakup działki i budowę domu od fundamentów, według wymarzonego projektu. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Gotowy dom

Szukając gotowego domu przede wszystkim oszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić na budowę. Biorąc pod uwagę to, że domy murowane w Polsce można budować tylko gdy jest sucho, budowa może trwać nawet dwa lata. Decydując się na gotowy dom musimy tylko znaleźć czas na jego remont lub urządzenie. Kupując dom z rynku wtórnego musimy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Dowiedzmy się, jak dom jest ogrzewany i w jaki sposób odprowadzane są ścieki. Zwróćmy uwagę na okna i drzwi – jeśli wyglądają na nieszczelne, będzie trzeba je wymienić, aby nie płacić ogromnych rachunków na ogrzewanie. Przyjrzyjmy się dokładnie całej posesji. Zwróćmy uwagę czy na domu nigdzie nie ma oznak wilgoci, oraz czy działka jest dobrze nasłoneczniona.

Budowa domu

Budowa domu to wielkie przedsięwzięcie i duży koszt. Jednak budując dom samemu, możemy zamieszkać na wymarzonej działce i stworzyć budynek, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania. Jeśli zdecydujemy się wynająć do pomocy firmę budującą domy pod klucz, budowa przebiegnie bez stresu, a wszelkie komplikacje pojawiające się po drodze spoczną na barkach ekipy budowlanej. Część osób chce uczestniczyć w budowie domu,  aby mieć satysfakcję, że stawia go własnymi rękami. W tym wypadku ekipę można wynająć tylko do części prac. Stawiając własny dom można zastosować w nim szereg nowoczesnych rozwiązań, takich jak pompy ciepła lub panele fotowoltaiczne. Coraz więcej osób decyduje się wręcz na budowę domu pasywnego, który ma być maksymalnie energooszczędny i w miarę możliwości ekologiczny. Wybierając pomiędzy kupnem gotowego domu a jego budową, wybieramy pomiędzy szybkim wprowadzeniem się a oczekiwaniem na posesję idealną.

Kilka słów o ogrzewaniu domu

Wybór metody ogrzewania domu należy wybrać już na etapie jego projektowania. Domy, które mają być ogrzewane kotłem, wymagają  wydzielenia w nich miejsca na kotłownię. Jednak to nie wszystko. W zależności od tego, czym będziemy palić w piecu, musimy również wydzielić w domu lub jego okolicy miejsce na składowanie opału. Jeśli chcemy palić ekogroszkiem, który pakowany jest w poręczne, „czyste” worki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby składować go w kotłowni, która wtedy musi mieć odpowiednie rozmiary. Jeśli natomiast chcemy palić zwykłym węglem kupowanym na tony, lepiej jest wydzielić jego skład gdzieś obok domu, a do kotłowni dostarczać tylko te ilości, których akurat będziemy potrzebowali w najbliższym czasie.

Praktyczna kotłownia

Budowa kotłowni nie jest łatwą sprawą, nie tylko ze względu na techniczne aspekty, którymi zajmie się ekipa montująca centralne ogrzewanie. Kotłownia musi być dobrze przemyślanym pomieszczeniem również jeśli chodzi o jej praktyczność. Przede wszystkim, nawet jeśli jest w domu, musi być dobrze odizolowana od reszty pomieszczeń. Nawet najnowocześniejsze piece z podajnikami wytwarzają sadzę, która oblepia wszystko w okolicy pieca. Dodatkowo należy pamiętać o czyszczeniu pieca, które również generuje sporo brudu dookoła. Jeśli w kotłowni planujemy przechowywać opał, konieczne jest wydzielenie strefy, gdzie może on bezpiecznie być składowany. Musi znajdować się w odpowiedniej odległości od pieca tak, aby jego temperatura nie spowodowała zapłonu.

Wygoda

Jeśli chodzi o sam wybór pieca, coraz popularniejsze stają się piece z automatycznymi podajnikami. Dzięki podajnikom opał dorzuca się sam, należy tylko uzupełniać podajnik co kilka dni a przy okazji usunąć z pieca popiół. Piece starszej generacji jako opał tolerowały tylko ekogroszek, jednak obecnie nadają się do palenia bardziej urozmaiconą gamą paliw. Oczywiście należy pamiętać, że tańsze paliwo nie zawsze jest wydajne i zużywamy go dużo. Czasami więc palenie nim może być tylko pozorną oszczędnością.

Duże rachunki za ogrzewanie domu. Co robić?

Wielu właścicieli, zwłaszcza starszych domów boryka się z problemem wysokich wydatków na ogrzewanie. Zdesperowani nie raz inwestują w coraz to droższe kotły grzewcze i coraz droższy opał, jednak koszty nie chcą maleć. Często okazuje się, że to nie kocioł jest przyczyną dużych kosztów. Może nią być natomiast starodawna konstrukcja domu, która pozwala ciepłu z niego uciekać, a co za tym idzie, właściciel musi go intensywniej dogrzewać. Czy da się coś zrobić z tym problemem?

Nowoczesne rozwiązania

Przede wszystkim należy w przemyślany sposób uszczelnić dom. Do tego celu należy zatrudnić specjalistyczną firmę, która znajdzie w domu wszystkie drogi ucieczki ciepła. Termomodernizacja domów zakłada wprowadzenie do starego domu szeregu nowoczesnych rozwiązań które sprawią, że ciepło będzie poruszało się w nim w kontrolowany sposób. Jakie to rozwiązania? Stare domy często posiadają nieefektywną wentylację grawitacyjną. Świeże powietrze dostaje się do domu różnymi szczelinami, a nieświeże usuwane jest systemami kominów. Co za tym idzie, do domu wpada powietrze zimne, a ucieka ciepłe. Aby usunąć ten problem, w domach instaluje się wentylację mechaniczną, najczęściej z rekuperatorem. Rekuperator odzyskuje ciepło z usuwanego, zużytego powietrza i ogrzewa nim wchodzące do domu świeże powietrze. W tym wypadku równie ważna jest wymiana okien i drzwi wejściowych. Muszą być bardzo szczelne i profesjonalnie zamontowane. Cały dom z reguły ociepla się jeszcze nowoczesnymi produktami, które zapobiegają ochładzaniu się ścian zewnętrznych.

Odnawialne źródła energii

W nowoczesnych domach stawia się również na eko energię. Chociaż same systemy do jej uzyskania są kosztowne, zwracają się szybko podczas użytkowania. Panele słoneczne montowane na dachu domu lub na posesji pozwalają pobierać i magazynować energię słoneczną. Specjalne przydomowe elektrownie wiatrowe mogą robić to samo z wiatrem. Coraz częściej instaluje się również pompy ciepła, które potrafią pobierać ciepło z ziemi i przepompowywać je do instalacji ogrzewania domu.

Czym jest fotowoltaika i jakie są jej zalety?

Fotowoltaika to najprościej mówiąc: pozyskiwanie energii ze słońca. A jeszcze prościej: energia słoneczna zamieniana jest w prąd elektryczny. W dobie poszukiwania odnawialnych źródeł energii wykorzystanie potęgi słońca wydaje się być  strzałem w dziesiątkę. Coraz więcej inżynierów w swoich projektach budynków planuje pozyskiwanie energii ze słońca, nawet jeśli miało by ono być tylko uzupełnieniem dla tradycyjnych rozwiązań.

Jak pozyskujemy energię ze słońca?

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o panelach solarnych. To właśnie dzięki nim przeprowadzany jest proces fotowoltaiczny, który dostarcza energię. Ogromne panele słoneczne produkują prąd dla wielkich zakładów przemysłowych. Jednak jeśli zastanowimy się chwilę, to samo rozwiązanie, tylko w skali mikro zachodzi chociażby w naszych solarnych lampkach ogrodowych. Energia ze słońca zebrana przez nie w dzień, wieczorem pozwala im świecić. Fotowoltaika jest wykorzystywana również w budowie nowoczesnych, tzw. pasywnych domów. W dużej mierze korzystają one z energii słonecznej, co owocuje chociażby niższymi rachunkami za prąd.

Czy warto jest inwestować w drogie panele słoneczne?

Zdecydowanie warto. Zarówno w skali domu jednorodzinnego, jak i w skali wielkich przedsiębiorstw. Właściciele domów pasywnych chociaż narzekają na większy koszt budowy, szybko zbierają plony ze swojej decyzji w postaci wielokrotnie niższych rachunków za prąd czy ogrzewanie. Surowce naturalne nie są odnawialne i kiedyś się skończą, ludzkość nie powinna więc być od nich tak bardzo uzależniona. Gdy zacznie kończyć się ropa naftowa czy gaz ziemny, wielkie korporacje staną przed ogromnym problemem. Rozwiązaniem może być właśnie udoskonalanie metod pobierania energii z odnawialnych źródeł. Należy również pamiętać, że pozyskiwanie naturalnej energii nie zanieczyszcza tak środowiska, jak kopalnie i odwierty.

Jak buduje się szpital?

Będąc w szpitalu czy innej placówce medycznej z reguły nie zastanawiamy się, jak ją zbudowano. Jeśli jednak spojrzymy na rozkłady pomieszczeń i przeanalizujemy przeznaczenie obiektu stwierdzimy, że budynek tego typu musi być dużo dokładniej zaplanowany, niż zwykły dom. W działającym szpitalu nie da się ot tak wyburzyć ściany i przebudować pomieszczenia. Taka inwestycja posiada zawsze szereg obostrzeń, aby budynek był bezpieczny i łatwy w użytkowaniu.

Firmy z doświadczeniem

Budynki z przeznaczeniem medycznym są przeważne budowane przez firmy z wieloletnim doświadczeniem, które miały wcześniej do czynienia z tego typu inwestycjami. Budownictwo medyczne wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu tego, jak działają szpitale i jakie obowiązują w nich procedury. Firma budująca musi doskonale znać rodzaje nietypowych instalacji specyficznych dla budynków medycznych, a także zaostrzone wymogi dotyczące chociażby higieny, przy wyborze materiałów budowlanych.

Łatwy dostęp

Należy pamiętać, że po szpitalach poruszają się pacjenci nie tylko sprawni fizycznie, ale również na wózkach. W związku z tym całe budynki muszą być przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Obsługa dużej ilości pacjentów to nie tylko dbanie o ich zdrowie, ale również o ich higienę, łóżko szpitalne, czy wyżywienie. Pomieszczenia gospodarcze również muszą być rozmieszczone w specyficzny sposób: tak, aby był do nich łatwy dostęp, ale jednocześnie aby korzystanie z nich nie utrudniało podstawowej funkcji szpitala, czyli ratowania zdrowia i życia. Szpital musi być również łatwo dostępny z zewnątrz. Podjazd dla karetek nie może być zaplanowany podobnie jak zwykły parking. Z karetki do szpitala powinna prowadzić wygodna, szeroka droga, która umożliwi pracę ratownikom. Jak widać, budowa szpitala wymaga doświadczenia i współpracy projektantów, budowniczych i lekarzy.

Rynek pierwotny czy wtórny? Jakie mieszkanie kupić?

Osoby planujące zakup swojego pierwszego mieszkania często zastanawiają się, z którego rynku je kupić: pierwotnego, czy wtórnego? Na temat obu krąży wiele miejskich legend, oba mają swoje wady i zalety. Co jest lepsze?

Stare budownictwo

Czasami chcąc kupić mieszkanie nie mamy innego wyboru, jak stare budownictwo. Bywa tak w wypadku szukania lokalu w centrach miast, gdzie stara, ścisła zabudowa „wyprosiła” nowoczesne budynki do dalszych dzielnic. Miejska legenda zachęcająca do kupna używanego lokalu mówi, że skoro stoi 50 lat, to na pewno postoi jeszcze dłużej. Niestety, nie do końca jest to prawda. Pół wieku temu używało się kompletnie innych technologii budowlanych, dlatego też wielokrotnie w starych budynkach mieszkańcy mają problemy chociażby z elektryką. Była planowana do podłączenia telewizora, radia, ewentualnie pralki w każdym mieszkaniu. Gdy w dzisiejszych czasach ktoś jednocześnie uruchamia pralkę, zmywarkę, komputer, telewizor i konsolę do gier – w mieszkaniu wyskakują korki.

Mieszkanie od dewelopera

Inny miejski mit mówi, że kupując nowo wybudowane mieszkanie od dewelopera ryzykujemy, że za miesiąc zacznie się ono rozsypywać. Jest to nieprawda. Dobry deweloper na swoje lokale udziela gwarancji. Są one na tyle wiążące, że deweloperzy na własny koszt poprawiają np. kąt prosty w pokoju, jeśli na całej wysokości ścian nie jest wystarczająco… prosty. Mieszkanie odbiera się komisyjnie i w razie nieprawidłowości można zgłosić je do poprawki. W ten sposób możemy np. oszczędzić na gładzi gipsowej. Jeśli podczas odbioru ściany nie będą idealnie równe, to deweloper odpowiedzialny jest za poprawki, a nie my podczas remontu, jak to bywa w wypadku starych mieszkań. Ten, kto kiedykolwiek remontował stare budownictwo wie, jaką zmorą potrafią być krzywe ściany.