Budowa własnego domu a zakup działki z gotowym domem

Własny dom jest marzeniem wielu osób. Na rynku dostępnych jest wiele nieruchomości, wybudowanych przez osoby prywatne, które z jakiegoś powodu chcą je sprzedać, a także domy w osiedlach domków jednorodzinnych, oferowane przez deweloperów. Duża liczba osób decyduje się jednak na zakup działki i budowę domu od fundamentów, według wymarzonego projektu. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Gotowy dom

Szukając gotowego domu przede wszystkim oszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić na budowę. Biorąc pod uwagę to, że domy murowane w Polsce można budować tylko gdy jest sucho, budowa może trwać nawet dwa lata. Decydując się na gotowy dom musimy tylko znaleźć czas na jego remont lub urządzenie. Kupując dom z rynku wtórnego musimy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Dowiedzmy się, jak dom jest ogrzewany i w jaki sposób odprowadzane są ścieki. Zwróćmy uwagę na okna i drzwi – jeśli wyglądają na nieszczelne, będzie trzeba je wymienić, aby nie płacić ogromnych rachunków na ogrzewanie. Przyjrzyjmy się dokładnie całej posesji. Zwróćmy uwagę czy na domu nigdzie nie ma oznak wilgoci, oraz czy działka jest dobrze nasłoneczniona.

Budowa domu

Budowa domu to wielkie przedsięwzięcie i duży koszt. Jednak budując dom samemu, możemy zamieszkać na wymarzonej działce i stworzyć budynek, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania. Jeśli zdecydujemy się wynająć do pomocy firmę budującą domy pod klucz, budowa przebiegnie bez stresu, a wszelkie komplikacje pojawiające się po drodze spoczną na barkach ekipy budowlanej. Część osób chce uczestniczyć w budowie domu,  aby mieć satysfakcję, że stawia go własnymi rękami. W tym wypadku ekipę można wynająć tylko do części prac. Stawiając własny dom można zastosować w nim szereg nowoczesnych rozwiązań, takich jak pompy ciepła lub panele fotowoltaiczne. Coraz więcej osób decyduje się wręcz na budowę domu pasywnego, który ma być maksymalnie energooszczędny i w miarę możliwości ekologiczny. Wybierając pomiędzy kupnem gotowego domu a jego budową, wybieramy pomiędzy szybkim wprowadzeniem się a oczekiwaniem na posesję idealną.