Budownictwo medyczne wymaga wieloletniego doświadczenia

construction

Będąc w szpitalu czy innej placówce medycznej z reguły nie zastanawiamy się, jak ją zbudowano. Jeśli jednak spojrzymy na rozkłady pomieszczeń i przeanalizujemy przeznaczenie obiektu stwierdzimy, że budynek tego typu musi być dużo dokładniej zaplanowany, niż zwykły dom. W działającym szpitalu nie da się ot tak wyburzyć ściany i przebudować pomieszczenia. Taka inwestycja posiada zawsze szereg obostrzeń, aby budynek był bezpieczny i łatwy w użytkowaniu.

Firmy z doświadczeniem

Budynki z przeznaczeniem medycznym są przeważne budowane przez firmy z wieloletnim doświadczeniem, które miały wcześniej do czynienia z tego typu inwestycjami. Budownictwo medyczne wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu tego, jak działają szpitale i jakie obowiązują w nich procedury. Firma budująca musi doskonale znać rodzaje nietypowych instalacji specyficznych dla budynków medycznych, a także zaostrzone wymogi dotyczące chociażby higieny, przy wyborze materiałów budowlanych.

Łatwy dostęp

Należy pamiętać, że po szpitalach poruszają się pacjenci nie tylko sprawni fizycznie, ale również na wózkach. W związku z tym całe budynki muszą być przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Obsługa dużej ilości pacjentów to nie tylko dbanie o ich zdrowie, ale również o ich higienę, łóżko szpitalne, czy wyżywienie. Pomieszczenia gospodarcze również muszą być rozmieszczone w specyficzny sposób: tak, aby był do nich łatwy dostęp, ale jednocześnie aby korzystanie z nich nie utrudniało podstawowej funkcji szpitala, czyli ratowania zdrowia i życia. Szpital musi być również łatwo dostępny z zewnątrz. Podjazd dla karetek nie może być zaplanowany podobnie jak zwykły parking. Z karetki do szpitala powinna prowadzić wygodna, szeroka droga, która umożliwi pracę ratownikom. Jak widać, budowa szpitala wymaga doświadczenia i współpracy projektantów, budowniczych i lekarzy.