Budowa swojego wymarzonego domu to wielkie wydarzenie w życiu. Każdy właściciel, patrząc na pustą jeszcze działkę, oczami wyobraźni widzi siebie siedzącego na tarasie z widokiem na piękny ogród. Jednak dom to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki, a przede wszystkim koszty – przeważnie dużo wyższe niż za utrzymanie mieszkania. Samemu trzeba zadbać o ogrzanie domu zimą, czy bieżącą gorącą wodę. Jednak inżynierowie wpadli na kilka pomysłów, jak sprawić, by utrzymanie domu kosztowało nas mniej, a jednocześnie było przyjazne dla środowiska.
Inteligentne domy
Domy pasywne – bo tak nazywają się domy, które zużywają minimum energii na ogrzewanie – są coraz chętniej budowane przez ludzi na całym świecie. Posiadają one szereg rozwiązań, które wpływają na znaczne obniżenie kosztów utrzymania. Domy te są przede wszystkim szczelne, nie ucieka więc z nich ciepło, ani nie dostaje się zimne powietrze, nawet podczas dużych wiatrów. Nie oznacza to oczywiście, że nie posiadają żadnych systemów wentylacji. Posiadają, i to bardzo zawansowane. Wiele z domów wyposażonych jest w panele słoneczne, by w lecie magazynować eko energię. W domach pasywnych stosuje się też takie rozwiązania jak np. wiatrak, który może pobiera energię z powietrza, lub systemy gromadzenia deszczówki, którą spłukiwane są toalety.
Eko dom – o czym trzeba pamiętać?
Pasywny dom wymaga odpowiedniego terenu. Jeśli chcemy korzystać z paneli słonecznych, działka nie może być zacieniona. Drugą kwestią są okna. Nie wystarczy zakup najtańszych okien w markecie budowlanym. Okna musza „pracować” z domem, więc też powinny być pasywne. Oznacza to zakup droższych okien, nawet z potrójną szybą i ich profesjonalny montaż. Jednak nie powinniśmy zrażać się ich kosztem. Pamiętajmy, że zwróci nam się on w rachunkach za ogrzewanie, kiedy już zamieszkamy w domu.