Realizacje - Archiwum

Apartament jako inwestycja

Coraz więcej osób, które wchodzą w posiadanie większej kwoty pieniędzy, decyduje się na zakup apartamentu w turystycznej miejscowości w Polsce. Nie planują one jednak przeprowadzki do owego lokum. Zakup mieszkania ma być inwestycją, która na przestrzeni lat przyniesie im spore zyski. (więcej…)

Instalacja kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna staje się powoli standardem w nowoczesnych instalacjach grzewczych oraz instalacjach, które poddaje się modernizacji. Poprawnie zainstalowany i działający kocioł kondensacyjny jest gwarancją tego, że instalacja centralnego ogrzewania będzie wydajna. Aby kocioł służył nam bezawaryjnie przez lata, należy zapewnić mu odpowiednie warunki pracy. Warto przyjrzeć się temu problemowi bliżej. (więcej…)

Dom od developera. Przeprowadzka od ręki!

Rodziny, które chcą wyprowadzić się z ciasnego mieszkania do nowego domu często zastanawiają się, czy da się to zrobić w miarę szybko i sprawnie. Budowa domu może trwać nawet i dwa lata. Kupowanie domu z rynku wtórnego to zawsze ryzyko – nigdy nie wiadomo, czy budynek nie posiada jakichś ukrytych wad. Dlatego coraz więcej z nich poszukuje nowego domu, prosto od developera. (więcej…)

Nowoczesne rozwiązania w domach jednorodzinnych

Osoby budujące domy jednorodzinne często szukają oszczędności na ich wykonaniu. Czasami oszczędności te są złudne. Jeśli budowę domu poprowadzi ekipa, która nie interesuje się nowymi technologiami, prawdopodobnie postawi ona dom taniej, jednak jego późniejsze użytkowanie może wiązać się z wysokimi rachunkami. Dlaczego lepiej jest powierzyć budowę domu specjalistom, którzy doskonale orientują się w nowoczesnych rozwiązaniach? (więcej…)

Dlaczego pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne?

Instalacja pomp ciepła w nowobudowanych domach staje się coraz bardziej popularna. Osoby, które nie chcą by sporą cześć ich domowego budżetu pożerały rachunki za ogrzewanie wolą zainwestować w dobrą pompę ciepła już na etapie budowy i cierpliwie czekać, aż zakup zwróci się podczas kilku pierwszych sezonów grzewczych. Jak działają pompy ciepła i dlaczego stały się takim hitem?

Energia odnawialna

Pompa ciepła, najprościej mówiąc, pobiera ciepło z ziemi lub powietrza i przepompowuje je do domu. Urządzenie wymaga oczywiście do działania odrobinę zwykłej energii, jednak są to nieporównywalnie mniejsze ilości, niż gdybyśmy mieli za jej pomocą ogrzać cały dom. Urządzenie można podłączyć również tak, by ogrzewało wodę w domu. Pompa wbrew pozorom nie wymaga, aby na zewnątrz było bardzo ciepło. Radzi sobie ona świetnie z odzyskiem ciepła z gruntu nawet w zimie. Ta metoda ogrzewania robi się tak popularna, że na jej podstawie powstają pompy o innym przeznaczeniu, na przykład do ogrzewania wody w ogrodowym basenie. Dla wielu osób znaczenie ma również to, że pompa jest urządzeniem ekologicznym. Korzysta z odnawialnych źródeł energii, wiec jest rozwiązaniem przyszłościowym.

Eko dom

Pompy ciepła najczęściej są tylko jednym z elementów, który sprawia, że dom jest energooszczędny i ekologiczny. Przeważnie poza pompą właściciele inwestują w inne rozwiązania, które umożliwiają pobór energii  odnawialnych źródeł. Bardzo modne jest też zakładanie paneli fotowoltaicznych na dachu domu. Niewiele osób jednak wie, że niekoniecznie muszą być one montowane właśnie w tym miejscu. Panele równie dobrze można umieścić na ziemi lub specjalnie do tego celu zbudowanej wiacie. Część właścicieli domów decyduje się na przydomową elektrownię wiatrową, jeszcze inni modernizują swoje domy tak, by oszczędzać w nich ciepło. Dzięki zastosowaniu nowych technologii domy stają się tańsze w utrzymaniu, właściciele uniezależniają się od dostawców gazu i prądu, a środowisko naturalne jest lepiej chronione.

Własna studnia głębinowa

Własna studnia głębinowa to bardzo praktyczna rzecz. Po pierwsze, daje nam ona dostęp do nieskazitelnie czystej wody, której możemy używać na co dzień. Po drugie, częściowo uniezależnia nas ona od dostaw z kanalizacji. Jest to szczególnie istotne w miejscach, gdzie z różnych powodów zdarzają się przerwy w dostawie wody. Studia głębinowa nie powinna być jedynym źródłem wody dla domu, gdyż wody gruntowe potrafią być niezwykle kapryśne. Czy każdy może pozwolić sobie na własną studnię?

Dokładne badania gruntu

Wiercenie studni głębinowej poprzedzone jest zawsze dokładnymi badaniami geologicznymi. Najpierw geolog musi wykonać odwierty próbne i ustalić, gdzie na naszej posesji znajdują wody gruntowe. Jeśli zaczniemy wiercić bez badań może okazać się, że odwiert będzie musiał być bardzo głęboki, zanim dotrzemy do warstwy wodonośnej, a co za tym idzie, bardzo kosztowny. Badania pomagają również ocenić wydajność danej warstwy, nie okaże się więc, że wyczerpie się ona po miesiącu użytkowania. Badania gruntu przydają się również na potem, w razie, gdybyśmy chcieli na naszej posesji instalować np. przydomową oczyszczalnię ścieków. Mogą wręcz być zbawienne, jeśli na danej posesji chcemy dopiero budować dom i okaże się, że wody gruntowe są bardzo wysoko. Gdy to wiemy, do budowy domu można zastosować specjalne techniki, które zapobiegną jego zalewaniu lub podmywaniu fundamentów.

Budowa studni

Budowę studni również zleca się profesjonalnej firmie. Odwiert to nie wszystko. Konieczna jest budowa pompowni i systemu rur, które doprowadzą wodę do domu. Jest wiele możliwości użytkowania wody głębinowej. Możemy korzystać z niej z oddzielnego kranu, lub poprosić techników, by mieszała się ona z wodą z kanalizacji. Mieszanie następuje w specjalnej komorze i można je wyłączyć w razie gdyby z wodą gruntową głębinową działo się coś złego. Budowa studni przeważnie wiąże się z przyjazdem na naszą posesję ciężkiego sprzętu budowlanego, dlatego należy liczyć się z tym, że nasz ogród może nieco ucierpieć tam, gdzie maszyny będą wykonywały swoją pracę.

Budowa własnego domu, czy zakup już stojącego?

Własny dom jest marzeniem wielu osób. Na rynku dostępnych jest wiele nieruchomości, wybudowanych przez osoby prywatne, które z jakiegoś powodu chcą je sprzedać, a także domy w osiedlach domków jednorodzinnych, oferowane przez deweloperów. Duża liczba osób decyduje się jednak na zakup działki i budowę domu od fundamentów, według wymarzonego projektu. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Gotowy dom

Szukając gotowego domu przede wszystkim oszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić na budowę. Biorąc pod uwagę to, że domy murowane w Polsce można budować tylko gdy jest sucho, budowa może trwać nawet dwa lata. Decydując się na gotowy dom musimy tylko znaleźć czas na jego remont lub urządzenie. Kupując dom z rynku wtórnego musimy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Dowiedzmy się, jak dom jest ogrzewany i w jaki sposób odprowadzane są ścieki. Zwróćmy uwagę na okna i drzwi – jeśli wyglądają na nieszczelne, będzie trzeba je wymienić, aby nie płacić ogromnych rachunków na ogrzewanie. Przyjrzyjmy się dokładnie całej posesji. Zwróćmy uwagę czy na domu nigdzie nie ma oznak wilgoci, oraz czy działka jest dobrze nasłoneczniona.

Budowa domu

Budowa domu to wielkie przedsięwzięcie i duży koszt. Jednak budując dom samemu, możemy zamieszkać na wymarzonej działce i stworzyć budynek, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania. Jeśli zdecydujemy się wynająć do pomocy firmę budującą domy pod klucz, budowa przebiegnie bez stresu, a wszelkie komplikacje pojawiające się po drodze spoczną na barkach ekipy budowlanej. Część osób chce uczestniczyć w budowie domu,  aby mieć satysfakcję, że stawia go własnymi rękami. W tym wypadku ekipę można wynająć tylko do części prac. Stawiając własny dom można zastosować w nim szereg nowoczesnych rozwiązań, takich jak pompy ciepła lub panele fotowoltaiczne. Coraz więcej osób decyduje się wręcz na budowę domu pasywnego, który ma być maksymalnie energooszczędny i w miarę możliwości ekologiczny. Wybierając pomiędzy kupnem gotowego domu a jego budową, wybieramy pomiędzy szybkim wprowadzeniem się a oczekiwaniem na posesję idealną.

Kilka słów o ogrzewaniu domu

Wybór metody ogrzewania domu należy wybrać już na etapie jego projektowania. Domy, które mają być ogrzewane kotłem, wymagają  wydzielenia w nich miejsca na kotłownię. Jednak to nie wszystko. W zależności od tego, czym będziemy palić w piecu, musimy również wydzielić w domu lub jego okolicy miejsce na składowanie opału. Jeśli chcemy palić ekogroszkiem, który pakowany jest w poręczne, „czyste” worki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby składować go w kotłowni, która wtedy musi mieć odpowiednie rozmiary. Jeśli natomiast chcemy palić zwykłym węglem kupowanym na tony, lepiej jest wydzielić jego skład gdzieś obok domu, a do kotłowni dostarczać tylko te ilości, których akurat będziemy potrzebowali w najbliższym czasie.

Praktyczna kotłownia

Budowa kotłowni nie jest łatwą sprawą, nie tylko ze względu na techniczne aspekty, którymi zajmie się ekipa montująca centralne ogrzewanie. Kotłownia musi być dobrze przemyślanym pomieszczeniem również jeśli chodzi o jej praktyczność. Przede wszystkim, nawet jeśli jest w domu, musi być dobrze odizolowana od reszty pomieszczeń. Nawet najnowocześniejsze piece z podajnikami wytwarzają sadzę, która oblepia wszystko w okolicy pieca. Dodatkowo należy pamiętać o czyszczeniu pieca, które również generuje sporo brudu dookoła. Jeśli w kotłowni planujemy przechowywać opał, konieczne jest wydzielenie strefy, gdzie może on bezpiecznie być składowany. Musi znajdować się w odpowiedniej odległości od pieca tak, aby jego temperatura nie spowodowała zapłonu.

Wygoda

Jeśli chodzi o sam wybór pieca, coraz popularniejsze stają się piece z automatycznymi podajnikami. Dzięki podajnikom opał dorzuca się sam, należy tylko uzupełniać podajnik co kilka dni a przy okazji usunąć z pieca popiół. Piece starszej generacji jako opał tolerowały tylko ekogroszek, jednak obecnie nadają się do palenia bardziej urozmaiconą gamą paliw. Oczywiście należy pamiętać, że tańsze paliwo nie zawsze jest wydajne i zużywamy go dużo. Czasami więc palenie nim może być tylko pozorną oszczędnością.