Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie domu: termomodernizacja domów

Wielu właścicieli, zwłaszcza starszych domów boryka się z problemem wysokich wydatków na ogrzewanie. Zdesperowani nie raz inwestują w coraz to droższe kotły grzewcze i coraz droższy opał, jednak koszty nie chcą maleć. Często okazuje się, że to nie kocioł jest przyczyną dużych kosztów. Może nią być natomiast starodawna konstrukcja domu, która pozwala ciepłu z niego uciekać, a co za tym idzie, właściciel musi go intensywniej dogrzewać. Czy da się coś zrobić z tym problemem?

Nowoczesne rozwiązania

Przede wszystkim należy w przemyślany sposób uszczelnić dom. Do tego celu należy zatrudnić specjalistyczną firmę, która znajdzie w domu wszystkie drogi ucieczki ciepła. Termomodernizacja domów zakłada wprowadzenie do starego domu szeregu nowoczesnych rozwiązań które sprawią, że ciepło będzie poruszało się w nim w kontrolowany sposób. Jakie to rozwiązania? Stare domy często posiadają nieefektywną wentylację grawitacyjną. Świeże powietrze dostaje się do domu różnymi szczelinami, a nieświeże usuwane jest systemami kominów. Co za tym idzie, do domu wpada powietrze zimne, a ucieka ciepłe. Aby usunąć ten problem, w domach instaluje się wentylację mechaniczną, najczęściej z rekuperatorem. Rekuperator odzyskuje ciepło z usuwanego, zużytego powietrza i ogrzewa nim wchodzące do domu świeże powietrze. W tym wypadku równie ważna jest wymiana okien i drzwi wejściowych. Muszą być bardzo szczelne i profesjonalnie zamontowane. Cały dom z reguły ociepla się jeszcze nowoczesnymi produktami, które zapobiegają ochładzaniu się ścian zewnętrznych.

Odnawialne źródła energii

W nowoczesnych domach stawia się również na eko energię. Chociaż same systemy do jej uzyskania są kosztowne, zwracają się szybko podczas użytkowania. Panele słoneczne montowane na dachu domu lub na posesji pozwalają pobierać i magazynować energię słoneczną. Specjalne przydomowe elektrownie wiatrowe mogą robić to samo z wiatrem. Coraz częściej instaluje się również pompy ciepła, które potrafią pobierać ciepło z ziemi i przepompowywać je do instalacji ogrzewania domu.